Referencie

slovensko@konopnybeton.sk
0918 739 700
Gregor Galeta

Referencie ku stavbám z iných prírodných materiálov na vyžiadanie.

Časová os

4Q 2021 Rodinný dom z konopného betónu [Okr. Prešov]

Informácie a fotodokumentáciu projektov postupne doplníme.

4Q 2021 Vápenno-ílové omietky s konopným pazderím

Opäť spolupráca s naším stálym zákazníkom Petrom. Aj tento krát išlo o realizáciu špeciálnych prírodných omietok bez použitia plastovej sieťky, dizajnovaných na mieru podľa preferencií zákazníka. Tento krát sme zvolili spojivá na báze vápna a ílu. Íl totiž dokáže absorbovať vlhkosť a v prípade suchého vzduchu ju vracia späť do ovzdušia. Tento efekt sa preukázal do istej miery aj pri pridaní len malého množstva ílu do vápenných zmesí.

Našou úlohou bolo pripraviť pracovné prostredie pre majstrov omietkárov. Navrhnúť a otestovať požadovanú zmes, zabezpečiť náradie, materiál, zostaviť tím ľudí a dohliadnuť na správny rozbeh realizácie. Po prvom týždni spolupráce, keď sme sa uistili, že projekt môže byť úspešne dokončený aj bez našej prítomnosti, podľa dohody sme prenechali zvyšnú časť práce v rukách skúsených majstrov.

Lokalita: Banská Bystrica
Hrubé omietky: ~10mm
Jemné omietky: ~3-4mm
Celková plocha: ~300m2

Naša úloha v projekte:

 • Materiálový dizajn vlastných zmesí
 • Zabezpečenie materiálu a dopravy
  (Biely íl, konopné pazderie, hasené vápno)
 • Rozbehnutie projektu
 • Požičanie náradia na realizáciu
 • Zabezpečenie realizačného tímu

3Q 2021 Workshop s konopným betónom a zber konopy siatej

Informácie a fotodokumentáciu projektov postupne doplníme.

3Q 2021 Obytná prístavba rodinného domu

Keď sme sa po niekoľkých mesiacoch vrátili na miesto, aby sme skontrolovali stavbu, prekvapilo nás unikátne sfarbenie zrejúceho materiálu. Každá vrstva si zvolila svoju farbu sama. Rovnaký pomer, rovnaké zloženie, ŽIADNE PIGMENTY, rovnaká šarža pazderia... A predsa, každý projekt si vyberá svoju farbu, ktorá sa dokonca v čase mení... Ale toto nádherne plátno vymaľované prírodnými silami znázorňujúce červenajúce sa oblaky pri východe slnka už na prvý pohlaď dojíma človeka neopísateľnou krásou.

Nasleduje dotyk platná vytvoreného symbiózou rastlín a minerálov. Stena tvorená prirodzeným organickým procesom. Život oslavujúca a tvorená životom. Spirituálny zážitok. Niečo podobné neprežívate každý deň. Vaše neuróny rozvibrované hmatovým a zrakovým vnemom uvádzajú váš mozog, telo i dušu do stavu regenerácie. A to ste s tej krásy ešte zabudli dýchať. Takže sa nadýchnete a ucítite vôňu zrejúcej zmesi minerálov a konopného pazderia. Tak to už bol posledný hřebík. Odchádzate, ale niečo je inak, váš život už nebude ako predtým. Prichádzate domov kde hranica vášho priestoru je tvorená OSB doskou a polystyrénom, no a vy premýšľate, v čom je ten rozdiel. Veď predsa oba druhy materiálov sú zdravotne nezávadné...

Lokalita: Nové Zámky
Hrúbka steny: 40cm
Objem realizácie: ~45m3
Zmes: Hasené vápno, NHL, Puzolány

Naša úloha v projekte:

 • Konzultácia projektu
 • Vlastná zmes pre konopný betón
 • Zabezpečenie materiálu a dopravy
  (Konopné pazderie a spojivá pre konopný betón)
 • Zabezpečenie horizontálneho mixéra
 • Zapožičanie náradia na realizáciu
 • Zaškolenie a rozbehnutie projektu

3Q 2021 Čajový domček z konopného betónu

Monika nás oslovila s projektom útulného čajového domčeka v krásnej prírode na účel odpočinku. Prvé stretnutie prebehlo už niekoľko mesiacov predtým, kde sme pozreli naskladnené konope a sadli si na pokec ku káve. Pred realizáciou sme absolvovali ešte jedno stretnutie spojené s návštevou nášho predchádzajúceho projektu.

Projekt bol realizovaný svojpomocne. Našou úlohou bolo zaškoliť ľudí, dohliadnuť na hladký priebeh realizácie a kvalitu zmesi. Aby som odovzdal svoje skúsenosti, strávil som osobne na projekte 3 dni. Následne už som prácu prenechal v rukách samorealizátorov. Realizačný tím tvorila partička Monikiných kamošov, čo počas realizácie vytváralo pohodovú a priateľskú atmosféru.

Používali sme obdobnú zmes ako pri predchádzajúcom projekte, avšak mierne optimalizovanú na základe výstupných dát. Tento krát sme však boli vyzbrojení horizontálnym panmixérom s užitočným objemom 130L. Konopným betónom sme vypĺňali steny a podlahy.

Recenzia zákazníka

O konopnom betóne som prvý krát počula už dávno, 17 rokov dozadu v Írsku. Myslela som si, že sa k nám nikdy nedostane a budem musieť riešiť nejak dopravu zo západu. Raz som zadala do vyhľadávača frázu "konopné pazderie" a našlo mi sklad v mojom rodnom meste. Na môj mail plný otázok sa mi obratom dostalo odpovede, Gregor bol ochotný sa stretnúť a všetko prebrať aj osobne. Keď bola konštrukcia hotová, prišla jar a išlo sa plánovať, počítať kubíky stien. Komunikácia bez problémov, pomoc vo všetkých smeroch tak isto. Samotná realizácia a všetko okolo toho bola radosť, prepletená síce s tvrdou prácou, ale časovo vskutku nenáročnou. Celá Snežienka bola hotová za menej než týždeň 😃 Krása strieda nádheru! Veľká vďaka za splnený sen 💚
- Monika

Lokalita: Pliešovce
Hrúbka steny: 15-20cm
Obvod steny: 15m
Celkový objem: ~3m3
Zmes: Hasené vápno, NHL, Puzolány

Naša úloha v projekte:

 • Konzultácia projektu
 • Návrh vlastnej zmesi pre konopný betón
 • Zabezpečenie materiálu a dopravy
  (Konopné pazderie a spojivá pre konopný betón)
 • Zabezpečenie horizontálneho mixéra
 • Požičanie náradia na realizáciu
 • Zaškolenie a rozbehnutie projektu

2Q 2021 Prístavba rodinného domu z konopného betónu [WORKSHOP]

Predpokladáme, že Petrova skúsenosť s našou prácou bola vcelku pozitívna, keďže sme sa spolu stretli aj pri ďalšom projekte. Tento krát išlo o realizáciu neobytnej prístavby z konopného betónu. Petra sme nahovorili na realizáciu formou workshopu. Môžeme len konštatovať, že celá akcia bola viac ako úspešná.

Ako debnenie sme používali dosky UNIPLEX, avšak manipulácia s nimi nebola jednoduchá vzhľadom na ich rozmer a váhu. Konštrukcia bola priznaná z vonkajšej strany pre jednoduché uchytenie odvetrávanej drevenej fasády. Na miešanie zmesi sme aj tento krát používali malý horizontálny mixér s užitočným objemom 65L.

Používali sme vlastnú zmes spojív, haseného vápna, puzolánových prísad a hydraulického vápna.

Lokalita: Banská Bystrica
Hrúbka steny: 18cm
Dĺžka steny: 12,17m
Celkový objem: 6,13m3

Naša úloha v projekte:

4Q 2020 Realizácia konopno-vápenných omietok

Od Petra nám prišla požiadavka na špeciálny typ konopno-vápenných omietok. Peter nechcel na svojej stavbe používať plastové sieťky. Preto sme nadizajnovali materiál priamo pre potreby zákazníka a funkciu plastovej sieťky sme zastúpili nasekanými časťami rastlín. Konopným pazderím sme nahradili viac ako polovicu objemu plniva. Pri danom type omietky je predpokladaná lepšia izolačná schopnosť, preto sme tieto využívali hlavne na obvodový plášť stavby.

Okrem špeciálnych konopno-vápenných omietok sme po dohode s majiteľom vyskúšali aj niekoľko typov hlinených omietok so slamenou rezankou, či konopným pazderím. V častiach domu kde budú omietky vystavované väčšej záťaži sme používali zmes s prírodne hydraulickým vápnom.

Vo všeobecnosti sme si pri tomto projekte vyskúšali množstvo zaujímavých omietkových zmesí dizajnovaných špeciálne pre potreby zákazníka.

Lokalita: Banská Bystrica
Hrubé omietky: ~15mm
Jemné omietky: ~3-4mm
Vápno: ~120m2
Hlina: ~120m2

Naša úloha v projekte:

 • Kompletné zastrešenie realizácie
 • Osobná účasť a dohľad nad priebehom realizácie
 • Materiálový dizajn vlastných zmesí
 • Zabezpečenie materiálu a dopravy
  (Hlina, íl, hasené vápno, konopné pazderie, hydraulické vápno)
 • Zabezpečenie realizačného tímu

4Q 2020 Realizácia konopnej steny v spolupráci s Homereset.sk

Informácie a fotodokumentáciu projektov postupne doplníme.

3Q 2020 Nadviazanie partnerskej spolupráce s Mabeko.cz

Informácie a fotodokumentáciu projektov postupne doplníme.

2Q 2020 Záhradný domček z konopného betónu

Janko reagoval na našu ponuku konopného pazderia na internete. Pri nakládke materiálu som mu ponúkol možnosť výpomoci pri realizácii. Ponuku prijal, a tak sme spoločne strávili jeden deň miešaním a hutnením konopného betónu.

Drevená konštrukcia bola z vnútornej strany obložená tatranským profilom, ktorý zároveň slúžil ako permanentné debnenie.

Použitá bola zmes konopného pazderia s haseným vápnom a minerálnymi prísadami. Na miešanie zmesi sme používali malú horizontálnu miešačku s užitočným objemom 65L. Konopným betónom sme izolovali steny aj strechu domčeka.

Lokalita: Veľký Krtíš
Hrúbka steny: 18cm
Celkový objem: 2,5m3

Naša úloha v projekte:

1Q 2020 Vyhotovenie experimentálnych vzoriek

Vyhotovili sme viac ako 20 vzoriek s rôznym zložením a pomerom. Vyhotovené vzorky majú rozmer 25x25x8cm. Konopný betón nemožno porovnávať s bežným betónom. Jeho správanie a vlastnosti sú diametrálne odlišné. Pri týchto testoch sme získali množstvo poznatkov z praktického pozorovania materiálu.

3Q 2019 Prvý transport konopného pazderia

Prvý transport konopného pazderia na územie Slovenskej Republiky sme zrealizovali v druhej polovici roku 2019. Pazderie sme doviezli za účelom výskumu konopného betónu a za účelom ďalšej distribúcie. Našim cieľom je zvyšovať povedomie o ekologických stavebných materiáloch a ulahčovať ľuďom prístup k týmto materiálom. Preto ponúkame možnosť odberu aj menšieho množstva zo skladu priamo na Slovensku.

2Q 2019 Workshop s Tradical® HempCrete

V roku 2019 sme absolvovali praktický workshop s konopným betónom. Použité bolo certifikované pojivo Tradical. Objektom realizácie bola časť hospodárskej budovy. Zámerom bola rekonštrukcia za účelom vytvorenia obytného priestoru. Workshop sa konal v okolí mesta Nitra.